RPH



RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran                   :
Bahasa Malaysia 
Kelas                                  :
Tahun 1 Prudent        
Tema/Tajuk                        :
Kekeluargaan/Keluarga Saya
Masa                                   :
7.30 – 8.30 pagi
Standard Kandungan        :


2.2  Membaca dan memahami perkataan, frasa dan
ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
betul.
Standard Pembelajaran    :
2.2.1  Membaca dan memahami perkataan yang  
mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal 
berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan
sebutan yang betul.
Objektif Pembelajaran      :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i.      Membaca dan mengeja perkataan berkaitan keluarga yang  mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
ii.     Membaca perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi 2 atau 3 suku kata terbuka dan tertutup dalam ayat dengan sebutan yang betul.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran                     :


1.     Guru mempamerkan lirik lagu ’Saya Sayang Semuanya’.
2.     Aktiviti simulasi watak yang terdapat dalam keluarga. 
3.     Memadankan perkataan dengan gambar di dalam lembaran kerja yang diberikan.
Pengisian Kurikulum        :
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai: Kasih sayang, kerjasama
Peraturan sosiobudaya: berbudi bahasa
Elemen Merentas               Kurikulum (EMK)               :
Elemen Nilai Tambah        :

Kreativiti dan Inovasi
Kecerdasan Pelbagai :  Muzik
Pengetahuan sedia ada    :
Murid sudah mengenal sebahagian ahli keluarga mereka.
Sistem bahasa:
Kosa kata :Ayah, ibu, adik, abang.
Tatabahasa : kata nama am.
Bahan Bantu Belajar         :
komputer, slaid powerpoint, gambar-gambar  tunggal, kad gambar, lirik lagu.

Langkah/
Masa
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Lirik Lagu ‘Saya Sayang Semua’

Saya Sayang Keluarga
Satu satu
Saya sayang ibu
Dua dua
Saya sayang bapa
Tiga tiga
Sayang adik kakak
Satu dua tiga
Sayang abang juga
Satu dua tiga
Sayang semuanya

1. Guru pamerkan  lagu     ‘ Saya Sayang Semua’ pada papan tulis.
2. Guru bimbing murid membaca lirik lagu yang dipamer sambil mengeja suku kata dengan sebutan yang betul.
3.Murid menyanyi diiringi muzik.
Nilai:
kerjasama
ENT: Intrapersonal 


(rujuk Lampiran 1)

Langkah 1
(15 minit)
Kad perkataan bergambar
1.Guru mempamerkan perkataan bergambar.
2.Murid mengeja dan menyebut perkataan berdasarkan kad perkataan bergambar.
3. Permainan bahasa menggunakan kad perkataan yang mana murid dikehendaki mengangkat kad  yang membentuk perkataan yang dinyatakan oleh guru.
KBT:
Belajar Cara Belajar
-bacaan luncuran
-bacaan intensif



(rujuk lampiran 2)
Langkah 2
(10 minit)
Teks Petikan
Nama bapa Ali ialah Husin.
Nama ibu Ali ialah Maria.
Nama kakak Ali ialah Lisa.
Nama abang Ali ialah Abu.
Ali dan keluarganya tinggal di kampung.
Bapa Ali ada kebun durian.
Ali sayang akan keluarganya.

1. Guru mengedarkan lampiran petikan kepada setiap murid.
2. Guru membimbing murid membaca petikan dengan sebutan dan intonansi yang sesuai.
3.Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul secara individu, kumpulan atau kelas.
4.Guru bersoal jawab tentang isi petikan.

(rujuk lampiran 3)










(rujuk lampiran 4)
Langkah 3
(15 minit)
Aktiviti main peranan mengikut watak:
-datuk
-nenek
-ibu
-bapa

1. Guru memilih murid secara rawak.
2. Guru meminta murid main peranan watak yang dipilih berdasarkan kad bergambar.
3.Rakan-rakan  yang lain akan meneka watak yang telah dilakonkan.
4. Murid mengeja dan menyebut kembali perkataan watak tersebut.
Nilai:
- Kerjasama
-Kejujuran
ENT:
Interpersonal
EMK:
Kreativiti dan inovasi

(rujuk lampiran 5)
Langkah 4
(10 minit)

Keluarga Saya












Pentaksiran :
1. Guru memberi dua lembaran kerja
2. Murid dikehendaki menyusun huruf membentuk perkataan yang betul.
3.Murid dikehendaki mengisi tempat kosong dengan frasa yang sesuai.
Latihan Pengayaan:
4. Murid diberi lembaran kerja.
5. Murid dikehendaki membulatkan perkataan yang berkaitan dengan keluarga.
6. Guru meminta mereka menyebut perkataan tersebut secara individu.
Latihan Pemulihan:
7. Guru memberikan lembaran kerja .
8. Murid  diminta  memadankan dengan gambar  dengan perkataan yang sesuai.

KBT:
Konstruktivisme
Memahami perkataan yang berkaitan dengan keluarga.

Lembaran Kerja
(rujuk lembaran kerja 1-4)
Penutup
(5 minit)
Audio lagu ‘Saya sayang Semua’
1. Murid menyanyikan lagu semula dengan gerakan   bebas.
Ilmu: Muzik
Nilai : kesyukuran

Refleksi:

Ulasan guru pembimbing


Ulasan pensyarah penyelia:


* Pentaksiran hanya dilaksanakan dalam standard kandungan dan standard pembelajaran kemahiran lisan,bacaan, tulisan dan tatabahasa sahaja. Bagi standard kandungan dan standard pembelajaran aspek seni bahasa tidak perlu dilaksanakan..

No comments:

Post a Comment

Assalammualaikum ...
Sila tinggalkan komen anda di sini...
SATU pun jadi lah !! hehe